تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۹
 

مقایسه سخیف برای تقابل پوشک و موشک

Share/Save/Bookmark
آیا وزرای اقتصاد و صمت و رئیس بانک مرکزی مشغول ساخت موشک بوده‌اند که از پوشک غافل شده‌اند؟! حالا که همه آن فناوری‌ها تعطیل شده، چرا مسئله پوشک درست نمی‌شود؟
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ابراهیم رضایی: سایت وزین عصر ایران در یادداشتی با انتقاد از کمبود پوشک و نوار بهداشتی نوشته «قرارمان این بود که هم چرخ سانتریفوژ بچرخد و هم چرخ زندگی مردم! نه اینکه لنگ پوشک و نوار بهداشتی شویم!». این رسانه در ادامه نوشته: «در همه این سال ها کنار ساخت موشک و غنی کردن اورانیوم و فرستادن فضاپیما به آسمان به این احتیاجات روزمره مردم فکر نکردید؟ در مورد برآورده کردن رویاهای مردم حرف نمی زنیم. دقیقاً در مورد پوشک و نوار بهداشتی سخن می گوییم. تا این اندازه معمولی و دم دستی!».

نویسنده تلویحاً تلاش کرده مسئله پوشک را با «غنی‌سازی و ساخت موشک و فضاپیما» در ایران را در مقابل یکدیگر قرار دهد و با مقایسه این دو نتیجه گرفته که مسئولان کشور آنقدر به فکر آن مسائل بوده‌اند که به مسئله پوشک فکر نکرده‌اند و نیاز مردم را برطرف نکرده‌اند.

در این مورد گفتنی است که اولاً قیاس دو چیز باید طبق یک قاعده عقلانی باشد. طبعاً بخشی از مشکلات امروز ناشی از قیاس اشتباه برخی سیاست بازان در سال 92 است که زندگی و معیشت مردم را در مقابل پیشرفت‌های هسته‌ای قرار دادند و چنین القا کردند که برای رفاه مردم باید قید انرژی هسته‌ای را بزنیم. عجیب است که حامیان آن تفکر هنوز درس عبرت نگرفته‌اند و حالا موشک و پوشک را با یکدیگر قیاس می‌کنند. براستی کی قرار است از این راه اشتباه برگردند؟ چرخ سانتریفیوژ از چرخیدن باز ایستاد (نه تنها باز ایستاد که بتن ریزی و پلمپ هم شد) تا چرخ زندگی مردم بچرخد حالا دلار 3500 تومانی سال 92 به 12 هزار تومان در سال 97 رسیده است! دست بردارید از این دیوار کج!

ثانیاً چه خوب است که رسانه، عوامانه به مسائل نگاه نکند و اندکی هم عقل و علم را با قضاوتش توأم کند. پوشک (و البته برخی محصولات ضروری دیگر) کمیاب و گران شده است. مواد اولیه پوشک از خارج وارد می‌شده و حالا وارد نکرده‌اند، ارز دولتی شامل پوشک نشده و عده‌ای از محتکران نیز دست به احتکار این کالا زده‌اند. این پروسه چه ربطی به موشک و فضاپیما و غنی سازی دارد؟ چرا بی‌ربط‌ ترین مسائل را به موشک ربط می‌دهند؟ پشت این تحلیل‌های خرافی کدام اندیشه مخوف قرار دارد؟ آیا ساخت پوشک هم وظیفه سپاه است یا چون سپاه شعار همیشگی امام راحل را به عبری روی موشک نوشته، امروز پوشک نادر و گران شده است؟ اینکه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و وزارت صمت و گمرک و تعزیرات به وظایف خود به درستی یا بطور کامل عمل نکرده‌اند، چه ربطی به سازندگان موشک و انرژی هسته‌ای دارد؟ آیا وزرای اقتصاد و صمت و رئیس بانک مرکزی مشغول ساخت موشک بوده‌اند که از پوشک غافل شده‌اند؟! حالا که همه آن فناوری‌ها تعطیل شده، چرا مسئله پوشک درست نمی‌شود؟

توان درک زیادی لازم نیست تا بفهمیم که در دنیای امروز ساخت موشک واجب‌تر از پوشک است چرا که اگر موشک نباشد داستان‌های تلخ و وحشتناک بردگی و کنیزی و... کودکان سوری و فلسطینی و ایزدی و عراقی برای کودکان ایرانی نیز تکرار خواهد شد.

ثالثاً بر خلاف تصور نویسنده، مسئله این است که چون از غنی سازی دست کشیدیم و توسعه موشک را متوقف کردیم امروز در حل مسئله پوشک هم درمانده‌ایم. بدون شک اندیشه‌ای که روزی تاسیسات هسته‌ای را تعطیل کرد، امروز هم کارخانه تولید پوشک و ارج و آزمایش و پارس و تولید و قند و شکر و روغن و... را تعطیل کرده است. آدرس غلط به مردم ندهید، آنهایی که امروز از تامین پوشک مردم عاجز هستند، دقیقاً همان‌هایی هستند که دیروز غنی سازی اورانیوم را به فنا دادند و از برجام موشکی سخن گفتند. آنها نه تنها در فکر موشک و انرژی هسته‌ای نبودند بلکه به نابودی آن کمر بستند، همان زمان که از موشک دست کشیدند، قابل پیش بینی بود که به پوشک خواهند رسید. بی‌تردید اگر امورات پوشک و سایر کالاهای ضروری که امروز در دسترس مردم قرار ندارد، در دست اندیشه موشک‌سازی و غنی سازی بود و اندیشه «ما می‌توانیم» بر دولت حاکم بود، حالا هیچ پدری دکان به دکان به دنبال یک بسته پوشک نمی‌گشت. اصلاً حالا که به قول حضرات همه دنیا در مقابل آمریکا قرار گرفته و اجماع بین‌المللی علیه آمریکا تشکیل داده‌اند و اروپا طرف ماست، چرا این همه دنیا و رفقای فرنگی‌شان از حل مسئله پوشک دولت فخیمه ناتوان شده‌اند؟

رابعاً اگر قرار به مقایسه باشد، نه از موشک و غنی سازی بلکه باید از برجام حرف زد. قرار بود برجام نه تنها مشکل پوشک و نوار بهداشتی که مشکل آب خوردن و اشتغال و سرمایه گذاری و محیط زیست را هم حل کند. چه شده که امروز برجام توان تامین پوشک بچه مردم را هم ندارد؟ آن زمان که برجام نبود، پوشک و نوار بود، چرا حالا که گلابی برجام بدست آمده است، خبری از پوشک و نوار نیست؟! بله، دقیقاً در مورد پوشک و نوار بهداشتی سخن می گوییم. تا این اندازه معمولی و دم دستی!

خامساً با احترام باید پذیرفت که نویسنده و رسانه‌های حامی دولت در حال حاضر در موضع متهم هستند، نه شاکی. آنها بخشی از جریانی هستند که امروز باید پاسخگوی دفاع از غربگراها در انتخابات 96 باشند. آنها که مردم را ترساندند که اگر رقیب روحانی بیاید، برجام از بین می‌رود و دلار پنج هزار تومان! می‌شود، حالا باید پاسخگوی دلار 12 هزار تومانی باشند. ریشه مشکلات امروز در همین تفکری که در انتخابات 96 با دروغ و ترور شخصیت و فریب، مردم را از رقیب ترساند و با علم به اینکه اعتدالیون توان مدیریت کشور را ندارند، اما برای حفظ منافع مبلغ آنان شد. متهم حراج 20 میلیارد دلار و 60 تن طلا تنها دولتمردان فعلی نیستند بلکه «حامیان مطلع» آنها هم متهم وضعیت تلخ امروز هستند. 

لطفاً بیش از این عوام‌فریبی نکنید و در موضع شاکی نایستید حالا حالاها باید جواب پس دهید.
کد مطلب: 403332