تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
 
آماری که با زندگی مردم همخوانی ندارد!

بالاخره معیار تورم جیب مردم است یا آمارهای دولتی/ چرا مردم آمارهای روحانی را باور ندارند؟

Share/Save/Bookmark
 
روحانی درحالی که در سال 92 بیان می کرد که معیار تورم جیب مردم است در پاسخ به نمایندگان از آمار و ارقام استفاده کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: این روزها با وجود افزایش سرسام  آور قیمت برخی از کالاها و همچنین نایاب شدن برخی از این موارد  از جمله پوشک بچه، برخی آمار و ارقام از سوی دولتمردان ارائه می شود که با زندگی واقعی مردم تفاوت دارد. در موضوع اشتغال با وجود رکود چند ساله کشور و همچنین مشکلات اقتصادی چند ماه اخیر که بسیاری از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه ساخت نیز آمار قابل تاملی از سوی دولتمردان بخصوص رئیس جمهور مطرح می‌شود. یکی از این موارد در جلسه سئوال از رئیس جمهور مطرح شد که حسن روحانی در این جلسه سعی کرد برای پاسخ به 5 سئوال اقتصادی نمایندگان از آمار و ارقام استفاده کند.

حسن روحانی درباره نرخ تورم در پاسخ به سئوال نمایندگان گفت: «نمایندگان محترم شما می‌فرمایید زندگی‌ مردم مطلوب و ایده‌آل نیست و ناراحتند، کاملاً این حرف درست است. اما من از شما می‌پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد؟ آیا اگر تورم در طول 4 سال سر جمع حدود 60 و چند درصد شد، حقوق کارمندان به 2 برابر افزایش پیدا نکرد؟ اگر زندگی مردم سخت شد، ما برای مبارزه با فقر مطلق آیا پرداختی مستمری بگیران را  3.4 دهم برابر و در بعضی از موارد به 4 برابر افزایش ندادیم؟ اگر بناست بر این موارد تکیه کنیم باید همه را بگوییم.»

وی همچنین در خصوص اشتغال بیان داشت: «در طول 5 سال گذشته اشتغال خالص، 2 میلیون و 700 هزار نفر بوده است. این افتخار بزرگی برای کشور است. به آمار بانک مرکزی، به آمار مرکز آمار به همه اینها مراجعه و مقایسه کنید. البته اشتغال سرمایه خارجی می‌خواهد، امنیت داخلی می‌خواهد و البته اشتغال شرایط خاص سکون سیاسی می‌خواهد، اما در عین حال در زمینه اشتغال موفقیت بسیار بزرگی داشتیم. برای اولین بار در بهار 97، بیش از تعدادی که داوطلب کار بودند، اشتغال ایجاد کردیم؛ 711 هزار نفر جویای کار بودند و برای اولین بار 756  هزار اشتغال درست شده است.»

اغلب نمایندگان البته به پاسخ های رئیس جمهور در این موارد با رای منفی واکنش منفی نشان دادند. حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یکی از نمایندگان است که آمارهای روحانی را پرتناقض می خواند و می گوید: «رئیس جمهور یکبار از ایجاد سه میلیون و ۵۰۰ هزار اشتغال سخن می‌گوید و بار دیگر از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده در کشور دم میزند این در حالی است که در جلسه طرح سوال، آقای روحانی اعلام کرد که دولت توانسته طی چهار سال و نیم گذشته حدود دو میلیون و ۵۰۰ شغل ایجاد کند.این تناقض آماری موجب می شود کارشناسان و مردم برای پی بردن به آمار درست دچار تردید شوند.»

حسن روحانی در حالی در جلسه سئوال مجلس سعی کرد با آمار به نمایندگان ثابت کند که دولتش حرکت رو به جلویی در حوزه های اقتصادی داشته است که در سال 92 در اولین نشست خبری ‌اش، گفته بود، «معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار»، حرفی که امروز، بیش از پیش مردم صحت آن را تصدیق و مفهوم آن را درک می کنند.

وی در9 مردادماه سال 92 در  پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص وضعیت اقتصاد کشور در زمان تحویل گرفتن دولت گفت: «در طول 100 روز اول همکارانم در بخش های مختلف همکارانم آمار و ارقام را صادقانه به مردم خواهند گفت. البته کم و بیش نخبگان و مردم از آمار خبر دارند. معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار.»

البته اگر سری به بازار برای مواد اولیه و اساسی مردم ازجمله نان بزنیم شاهد هستیم که برخی از اقلام علی رغم اینکه گران نشدند اما می بینم که کوچکتر شده و وزن آنها کاهش یافته است. به طور مثال وزن چانه نان یا بسته بندی پنیر کمتر شده تا به نوعی قیمت آن ثابت بماند.

البته با این اوصاف هم مردم به خوبی در دخل و خرج‌های خود بالا رفتن قیمت سرسام آور کالاها را تجربه می کنند و هم تولید کنندگان در تولید کالای خود دچار مشکل اقتصادی هستند. کالاهای ملموسی مانند قیمت خودرو پراید که به بالای 40 میلیون تومان رفته است  خود به خوبی از تحولات و گرانی و تورم در بازار روایت می کند. اتفاقات خاصی نیز در بازار گاها شاهد هستیم از جمله اینکه اگرچه دولت سعی کرد با ارز دولتی قیمت برخی ازاقلام مانند تلفن همراه را تنظیم کند اما با سوداگری افرادی که دلار 4200 تومانی دریافت کردند و کالای خود را بالاتر از نرخ مصوب دولتی فروختند و نظارت کافی در این موارد صورت نگرفت قیمت این نوع کالاها نیز افزایش چشمگیری داشت.

البته ارائه آمار اشتباه از سوی حسن روحانی یکبار اتفاق افتاد که در آن جلسه وزیر ارتباطات حضور داشت و بر حسب اتفاق دوربین روی صورت «محمد جواد آذری جهرمی» قرار گرفت که چهره درهم و متعجب آقای وزیر در زمان ارائه آمار از سوی روحانی را نشان می داد. این ماجرا نشان داد که خود وزیر هم از آماردهی رئیس جمهور متعجب است و بعدها سبب شد تا حسن روحانی اشتباهی که در ارائه آمار داده بود را اصلاح کند.

نگاهی به بازار و التهاباتی که چندی پیش شدت گرفته بود به خوبی نشان می دهد که اوضاع اقتصادی کشور به چه سمتی است و هم نمایندگان و هم مردم نسبت به برخی از آمار و ارقامی که ارائه می شوند شک و تردید جدی دارند. دولت روحانی خود به ارائه امارهای دولت قبل انتقادات جدی داشت اما به نظر می رسد که در مسیر دولت قبل در حال حرکت است. این در شرایطی است که ارائه اینگونه آمار و ارقام که با زندگی مردم همخوانی ندارد سبب می شود اعتماد عمومی نسبت به آمارهای دولتی سلب شود.
کد مطلب: 403316