تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
 
روایت ضدانقلاب از حادثه برخورد تانکر با اتوبوس

تلاش «آمدنیوز» برای شعله‌ور کردن آتش در سنندج

Share/Save/Bookmark
تلاش «آمدنیوز» برای شعله‌ور کردن آتش در سنندج
 
رسانه‌های ضدانقلاب همزمان با حادثه برخورد یک دستگاه تانکر با اتوبوس مسافربری در سنندج، با انتشار شایعاتی عجیب ضمن حمله به نهادهای امدادی و امنیتی کشور، سعی در ملتهب کردن فضای استان کردستان کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رسانه‌های ضدانقلاب همزمان با حادثه برخورد یک دستگاه تانکر با اتوبوس مسافربری در سنندج، با انتشار شایعاتی عجیب ضمن حمله به نهادهای امدادی و امنیتی کشور، سعی در ملتهب کردن فضای استان کردستان کردند.
 
شایعه تا واقعیت: بامداد چهارشبه(20 تیرماه) و همزمان با برخورد تانکر حمل سوخت با یک دستگاه اتوبوس مسافربری در سنندج که منجر به جان باختن چندین نفر از هموطنانمان شد، بازار شایعات داغ قوت گرفت.
«آمد نیوز» به عنوان آتش بیار معرکه،  بی‌توجه به خاکستر شدن پیکر جان باختگان این حادثه، سعی در تشویش اذهان عمومی کرد.
.* اولین شایعه و حمله به پاسداران امنیت
در حالی که توجه رسانه‌ها به اطلاع رسانی دقیق درباره حادثه بود، این رسانه وابسته به سرویس های اطلاعاتی غرب،  با انتشار گسترده یک شایعه مبنی بر اینکه تانکر متعلق به سپاه بوده است، این‌طور وانمود کرد که سپاه در حال انتقال سوخت به خارج از کشور با یک تانکر عراقی بوده است.
در واقع این سرویس های بیگانه که از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شدت ضربه خوردن با این شایعه سعی کردند تا مردم را نسبت به این نهاد انقلابی بدبین کنند. این شبه‌رسانه‌ها.

 
این درحالی است که محمد ابراهیم زارعی، فرماندار شهرستان سنندج در گفت‌وگو با تسنیم در سنندج، با بیان این که تصادف تانکر نفتکش با اتوبوس مسافربری "هیچ‌گونه" ارتباطی به سپاه پاسداران ندارد،  تصریح کرد: تانکر نفتکش مربوط به شرکت خصوصی بوده و مطرح کردن اظهاراتی مبنی بر اینکه تانکر نفتکش مربوط به سپاه پاسداران و یا کشور عراق است، اصلاً صحت ندارد.
همچنین فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عنوان کرد: پس از بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد این تانکر ترانزیتی بوده است و مبدا حرکت این تانکر از کشور عراق بوده است و آنچه که این تانکر حمل می کرد مازوت یا همان نفت کوره بود که به سمت بندر امام نیز در حرکت بوده است که این تصادف رخ می دهد.
 
* اغراق در آمار کشته شدگان
آمدنیوز و رسانه‌های معاند ابتدا شایعه کشته شدن تمام مسافران اتوبوس، سپس 20 نفر، در ادامه  27 نفر و در نهایت 40 نفر را منتشر کردند و خواستند تا تلفات این حادقه تلخ را چد برابر نشان دهند. البته برخی از کاربران و رسانه های ضدانقلاب 30 نفر را کشته شده های حادثه اعلام کردند.

 
بررسی های خبرنگار ما از صورت وضعیت این اتوبوس 11 و اعلام یکی از عوامل ترمینال سنندج، حاکی از آن است که اتوبوس، با 11 مسافر از ترمینال سنندج حرکت کرده و در مسیر خروج از ترمینال 3 مسافر دیگر را سوار کرده و با احتساب راننده، کمک راننده و خدمه اتوبوس مجموعا (17 نفر) حضور داشتند که 8 تن از مسافران به همراه یکی از خدمه، راننده تانکر و یک عابر پیاده یعنی در کل 11 نفر جان باختند.
در همین رابطه بهمن مرادنیا استاندار کردستان تصریح کرد: درباره آمار کشته‌شدگان هیچ پنهان کاری انجام نشده و تعداد قطعی کشته‌ها 11 نفر است.

معاون عملیات آتش نشانی سنندج نیز  در گفت‌وگو با فارس در سنندج در خصوص اعلام آمار متناقض در ساعات اولیه حادثه اظهار کرد: کار جمع‌آوری اجساد سخت بود و با توجه به متلاشی شدن برخی از پیکرها، امکان اعلام آمار دقیق حادثه وجود نداشت.
وی تاکید کرد: آمار قطعی جانباختگان این حادثه 11 نفر (به اسامی1- پارسا اصلانی، 2- پرویز زمانی، 3- پیمان زمانی4- مسعود نصیری، 5- مینا صداقت،  6- سارا آئینه، 7- پارسا آئینه، 8- فواد سیفی،9- کامران مقبل، 10- فرشاد مرادی، 11- عبدالحسین طاهرویسی راننده نفت‌کش) است.
* زیر سوال بردن عملکرد نیروهای امدادی
* یکی دیگر از برنامه‌های آمدنیوز در خصوص این حادثه نیز، زیر کمرنگ کردن عملکرد نیروهای امدادرسانی در لحظات ابتدایی حادثه و امنیتی نشان دادن حادثه بود. این شبه رسانه ها مدعی شدند که در لحظات اولیه حادثه  به جای نیروهای امدادگر(اورژانس، آتش نشانی، هلال احمر)،  ماموران امنیتی و انتظامی وارد صحنه شدند.

 
شاهدان عینی در پاسخ به این شبهه آمد نیوز می گویند: با وقوع آتش‌سوزی و پخش شدن مواد سوختی و اشتعال‌زای تانکر، احتمال وقوع آتش‌سوزی وسیع در منطقه به‌وجود داشت اما با حضور به‌موقع نیروهای امدادی به منطقه، سریعاً روی مواد پخش‌شده، خاک ریخته شده و مسیر با خاک مسدود می‌شود تا در صورت مشتعل شدن مواد سوختی، آتش‌سوزی قابل کنترل باشد.
همچنین تصاویر منتشر شده از سنندج هم شبهات آمدنیوزی ها را رد می کند.
 
همچنین مشاهدات عینی خبرنگار فارس نشان می دهد، پس از حضور نیروهای امدادی،  فرمانده انتظامی و رئیس پلیس راهور استان کردستان استاندار، فرمانده سپاه بیت المقدس، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر سنندج در صحنه تصادف حضور یافتند.
 
* شایعه با طعم اختلاف قومیتی
  حربه دیگر این کانال تحریک مردم کُرد بود به طوری که در شب حادثه، اخبار تایید نشده از دستگیری مردم کردستان را منتشر کرد.
 

 
* جا زدن اغتشاش گران بجای مردم
تعدادی از آشوبگران که تحت تاثیر رسانه های معاند قرار گرفته بودند، به جای کمک به نیروهای امدادی و انتظامی، در کار ماموران خلل ایجاد می کردند و حتی به خودروهای دولتی و غیردولتی آسیب زدند.
آمد نیوز و برخی صفحات توئیتری همراهش سعی کردند تا این اغتشاش گران را مردم خشمگین سنندج معرفی کنند.

 
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 402486
مرجع : فارس