تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
 

هدیه رهبر معظم انقلاب به مردم سیستان و بلوچستان/ ۶۱۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه؛ ۵۰۰ میلیارد سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

Share/Save/Bookmark
هدیه رهبر معظم انقلاب به مردم سیستان و بلوچستان/ ۶۱۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه؛ ۵۰۰ میلیارد سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره)
 
ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای تحقق تدابیر رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، محرومیت‌زدایی و توسعه عدالت اجتماعی تفاهم‌نامه ۶۱۰ میلیارد تومانی با استانداری سیستان و بلوچستان امضا کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) تاكنون در راستاي تاكيدات رهبر معظم انقلاب جهت رفع چهره محروميت و توسعه عدالت اجتماعي اقدامات زيادي در استان سيستان و بلوچستان انجام داده و پيش از اين بالغ بر 1833 ميليارد ريال براي محروميت‌زدايي، توانمندسازي اقتصادي و توسعه مناطق محروم استان سيستان و بلوچستان سرمايه‌گذاري كرده است.
ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) روز گذشته نيز در راستاي تحقق تدابير رهبر معظم انقلاب در زمينه اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال، محروميت‌زدايي و توسعه عدالت اجتماعي با استانداري سيستان و بلوچستان تفاهم‌نامه 610 ميليارد توماني امضا كرد.
براساس اين تفاهم‌نامه ستاد اجرايي به ويژه بنياد بركت مسئول تامين اين هزينه هستند و استانداري سيستان و بلوچستان هم مسئول فراهم‌سازي مقدمات و حضور فعال در پروژه‌ها است. تعهدات طرفين بايد تا پايان سال 1398 انجام شود.
افتتاح 88 پروژه بنياد بركت در نقاط مختلف سيستان و بلوچستان
همچنين روز گذشته 88 پروژه به اتمام رسيده بنياد بركت در نقاط مختلف استان سيستان و بلوچستان با مجموع اعتبار 64 ميليارد تومان از جمله 16 طرح بهداشتي و درماني با حضور رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) و جمعي از مسئولان استاني افتتاح شد و به بهره‌برداري رسيد.
محمد مخبر، رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در حاشيه افتتاح اين پروژه‌ها در اين رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنيم اظهار داشت: تاكنون نزديك به 200 ميليارد تومان اعتبار توسط ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) جهت محروميت‌زدايي در سيستان و بلوچستان صرف شده است.
وي ادامه داد: در اين سفر نيز تصميم داريم بخش قابل توجهي سرمايه‌گذاري به ويژه در بخش اشتغال‌زايي به عنوان هديه رهبر معظم انقلاب به مردم در اين استان انجام دهيم كه اميدواريم در زمينه رفع بيكاري مردم منطقه و ارتقاي معيشت آنها اثر جدي داشته باشد.

سرمايه‌گذاري 500 ميلياردي در زمينه اشتغال‌زايي سيستان و بلوچستان
محمد مخبر روز گذشته در جريان سفر به زاهدان در ديدار با آيت‌الله عباسعلي سليماني نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب به سيستان و بلوچستان به دليل محروميت‌هاي اين استان توجه ويژه‌اي دارند و به مردم اين منطقه علاقمند هستند.
رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان كرد: سرمايه‌گذاري 500 ميليارد توماني در زمينه اشتغال‌زايي در سيستان و بلوچستان در دستور كار ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) است و علاوه بر آن 115 ميليارد تومان براي ادامه اجراي پروژه‌هاي زيربنايي اين استان مانند ساخت مساجد و مدارس اختصاص پيدا مي‌كند.
وي افزود: تاكنون 20 خانه عالم، 108 مدرسه، 50 مسجد و 88 مركز جامع سلامت با مشاركت وزارت بهداشت با صرف اعتبار 200 ميليارد تومان با مشاركت بنياد بركت در سيستان و بلوچستان احداث شده و كه پروژه اجرايي برخي از آنها همچنان ادامه دارد و امروز 16 باب از آنها افتتاح شده و به بهره‌برداري مي‌رسد.
مخبر ادامه داد: تاكنون 63 ميليارد تومان به صورت مشترك توسط بنياد بركت و وزارت بهداشت براي ساخت اين مراكز بهداشتي هزينه شده و 35 ميليارد تومان ديگر براي تكميل اين مراكز نياز داريم تا در 3 ماه آينده به بهره‌برداري برسند.
احداث 1000 واحد مسكن ويژه محرومان/ براي ارائه خدمات تفاوتي ميان شيعه و سني قائل نيستيم
مخبر با تاكيد بر اينكه جهت ارائه خدمات بنياد بركت هيچ تفاوتي ميان مردم شيعه و سني قائل نيستيم، افزود: در حال حاضر احداث 1000 واحد مسكن محرومين در سيستان و بلوچستان در حال انجام است و علاوه بر آن 3 شهر كشور را به عنوان پايلوت براي ارائه خدمات الكترونيكي سلامت انتخاب كرده‌ايم كه يكي از آنها شهر زهك واقع در منطقه سيستان است و 2 شهر ديگر در مناطق سني‌نشين كشور است كه وحدت اقشار و اقوام را نشان مي‌دهد.
آيت‌الله عباسعلي سليماني نيز در اين ديدار اظهار داشت: حضور مسئولان ارشد بنياد بركت در سيستان و بلوچستان نشان دهنده توجه ويژه آنها با محروميت‌زدايي است كه جاي تقدير دارد.
نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان تصريح كرد: رهبر معظم انقلاب توجه ويژه‌اي به سيستان و بلوچستان دارند و پيش از اين در مسائلي از جمله چاه نيمه چهارم و آب شيرين كن چابهار پيگير بوده‌اند و در حال حاضر در راستاي توسعه سواحل مكران و رفع چهره محروميت از استان سيستان و بلوچستان شخصاً پيگير هستند و اين نشان مي‌دهد كه ايشان با شناختي كه از اين استان دارند، ضرورت‌هاي منطقه را به خوبي تشخيص داده و جزو دستورات كاري روزانه خود قرار مي‌دهند.
رهبري توجه ويژه‌اي به سيستان و بلوچستان دارند
وي با اشاره به اينكه در اين استان مشكل بيكاري گسترده است و طرح‌هاي اشتغال‌زايي بنياد بركت مي‌تواند بسيار موثر باشد، افزود: مردم شيعه و سني سيستان و بلوچستان پشتيبان نظام هستند و دلبستگي ويژه‌اي به رهبر معظم انقلاب دارند.
آيت‌الله سليماني اظهار اشت: انديشه رهبري را نمي‌توان منحصر به بنياد بركت دانست زيرا ايشان توجه ويژه‌اي نسبت به تمام مسائل كشور دارند. رهبر معظم انقلاب توجه ويژه‌اي به اشتغال جوانان و توسعه زيرساخت‌هاي كشور به ويژه در سيستان و بلوچستان دارند. وقتي مردم اين استان با رهبر معظم انقلاب آشنا شدند كه در زمان تبعيدشان در حال امدادرساني به سيل زدگان در ايرانشهر بودند.
امام جمعه زاهدان گفت: بنياد بركت از جمله خيرات وجود مبارك رهبر معظم انقلاب و تاسيس كميته امداد از بركات امام راحل(ره) است. طرح‌هاي اجرايي از سوي بنياد بركت در كل كشور به ويژه اين استان قابل تقدير است. اجراي طرح هاي اشتغالزايي در سيستان و بلوچستان از سوي بنياد بركت براي جوانان، وحدت عملي ميان شيعه و سني است.

اختصاص 56 ميليارد تومان جهت ايجاد اشتغال و آموزش كودكان بازمانده از تحصيل
رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در ادامه سفر يك روزه خود نشست مشتركي جهت امضاي تفاهمنامه توانمندسازي اقتصادي و اجتماعي و كمك به محروميت‌زدايي با استاندار سيستان و بلوچستان داشت. محمد مخبر در اين نشست اظهار داشت: علاوه بر تفاهم‌نامه 6100 ميليارد ريالي با استاندار سيستان و بلوچستان، 560 ميليارد ريال به منظور ايجاد اشتغال، واحدهاي توليدي و آموزش كودكان بازمانده از تحصيل به اين استان اختصاص يافت.
رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) گفت: ساخت كارخانه فرآوري خرما در سراوان، كارخانه فرآوري پسته در بخش كورين زاهدان، اعطاي تسهيلات اشتغال‌زايي و اختصاص اعتبار براي كودكان بازمانده از تحصيل از جمله طرح‌هاي بنياد بركت در اين استان است كه مورد موافقت قرار گرفت.
وي بيان كرد: كارخانه فرآوري خرما در سراوان با سرمايه‌گذاري 180 ميليارد ريالي توسط ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) ساخته مي‌شود. همچنين كارخانه فرآوري پسته در بخش "كورين" شهرستان زاهدان با سرمايه‌گذاري 130 ميليارد ريال توسط اين ستاد ساخته مي‌شود.
اعطاي 2000 تسهيلات قرض‌الحسنه 50 ميليون ريالي اشتغال‌زايي
مخبر تصريح كرد: بنياد بركت به 2000 نفر در سيستان و بلوچستان تسهيلات قرض‌الحسنه 50 ميليون ريالي براي ايجاد طرح‌هاي اشتغال‌زايي از جمله خريد شتر اعطا مي‌كند. 150 ميليارد ريال نيز براي جذب 70 هزار كودك بازمانده از تحصيل در سيستان و بلوچستان اختصاص مي‌يابد.
رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) ادامه داد: با اختصاص اين ميزان اعتبار تمام 70 هزار كودك بازمانده از تحصيل در سيستان و بلوچستان مهرماه امسال سر كلاس درس حاضر خواهند شد. مهارت‌آموزي نيروي انساني براي توسعه كشور و سيستان و بلوچستان از اهميت خاصي برخوردار است كه بنياد بركت در اين زمينه نيز فعاليت مي‌كند.
وي ادامه داد: بنياد بركت در سيستان و بلوچستان 5 هنرستان كار و دانش به منظور مهارت‌آموزي دانش‌آموزان اين استان مي‌سازد و اين آمادگي را دارد تا به واحدهاي توليدي غيرفعال در سيستان و بلوچستان كه مي‌توانند به چرخه توليد بازگردند، تسهيلات ارائه كند.
مخبر گفت: بنياد بركت با توجه به گستردگي سيستان و بلوچستان و نياز مردم به امكانات بهداشتي 6 دستگاه اتوبوس را براي انجام معاينات غربال‌گري و درماني به اين استان اختصاص مي‌دهد و همچنين 25 درصد هزينه ساخت بيمارستان 500 تخت‌خوابي در حاشيه زاهدان را نيز تقبل مي‌كند.
وجود علاقه متقابل بين رهبري و مردم شيعه و سني سيستان و بلوچستان
رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) افزود: سيستان و بلوچستان با وجود قوميت‌ها و مذاهب مختلف مظهر وحدت بين شيعه و سني در جهان است. علاقه و محبت متقابلي بين رهبر معظم انقلاب و مردم شيعه و سني سيستان و بلوچستان وجود دارد. اين استان ظرفيت‌هاي بسيار زيادي دارد كه با برنامه‌ريزي دقيق مي‌توان از اين پتانسيل‌ها براي تامين نياز ساير استان‌هاي كشور نيز بهره برد.
نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نيز در اين نشست اظهار داشت: گرايش مذهب و قوميت در ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) جايگاهي ندارد و اين نهاد ارزشي به سراسر كشور به طور يكسان خدمات‌رساني مي‌كند.
آيت‌الله عباسعلي سليماني خاطرنشان كرد: بنياد بركت براي اجراي طرح‌هاي خود در سيستان و بلوچستان هيچگاه نگاه مذهبي و قومي نداشته و اين از افتخارات اين نهاد ارزشي است. نظام جمهوري اسلامي براي ارائه خدمات بي‌نظير خود از هيچ تلاشي فروگذار نبوده، بنابراين قدرداني نكردن از خدمات نظام به مثابه كفران نعمت است.
حضور بنياد بركت در سيستان و بلوچستان يك پشتوانه و اميد است
استاندار  سيستان و بلوچستان نيز در اين نشست اظهار داشت: مردم استان با همه كاستي‌ها و سختي‌هايي كه با آن مواجه هستند در شمال استان با طوفان و گرد و غبار و در جنوب نيز با كاهش شاخص‌ها و كمبودها دست و پنجه نرم مي‌كنند ولي اولين استان از نظر ميزان مشاركت در انتخابات است آن هم در شرايطي كه بحران و ناامني در كشورهاي اطراف ما موج مي‌زند.
 
علي‌اوسط هاشمي با اشاره به نگاه بلند رهبر معظم انقلاب و نگاه برنامه‌اي دولت به سيستان و بلوچستان، خاطرنشان كرد: توانستيم تغيير نگاهي را در سطح كشور نسبت به استان شكل دهيم و خوشحاليم بگوييم  كه امروز در استان به اندازه ظرفيت و پتانسل آن حركت و جريان ايجاد شده است.
  وي با اشاره به اينكه حضور بنياد بركت در سيستان و بلوچستان يك پشتوانه و اميد است، گفت: امروز روز اوج گرفتن استان است بنابراين از مسئولان بنياد بركت انتظار جبران و حضور جهشي را در استان داريم. من با شما به  اعتبار 600 ميليارد قانع نمي‌شوم و براي كارهاي بزرگ در سطح منطقه بايد يك قرار داد 2 تا 3 هزار ميلياردي را با مدت 3 ساله منعقد كنيم.
 
استاندار  سيستان و بلوچستان خواستار اختصاص سرمايه در گردش براي واحدهاي نيمه تعطيل در استان شد و افزود: تيم فني بنياد بركت در استان مستقر شود تا كارهايي را كه مي‌تواند به ثمر بنشيند را با هم احصاء كنيم و با استفاده از زيرساخت‌ها و پتانسيل‌هايي كه در استان وجود دارد برنامه ميان مدت اجرا نماييم.
ضرورت توجه بنياد بركت به اشتغال پايدار در روستا
هاشمي خاطرنشان كرد: شاخص كشور در بخش جمعيت روستايي 26 و  در اين استان 51.5 است و اين نگراني جدي  وجود دارد كه با يك مهاجرت روبرو شويم و افزايش جمعيت 470 هزار نفري حاشيه‌نشيني  به 900 هزار نفر برسد، بنابراين رويكرد جدي در برنامه شما بايد توجه به اشتغال پايدار  در روستا باشد.
 
وي ادامه داد: با ميراث فرهنگي و صنايع دستي برنامه‌ريزي شود كه تمام صنايع دستي توليد روستا را بخريد كه اين موضوع  موجب پايداري مشاغل خانگي خواهد شد. تكامل و نوآوري و بازاريابي براي اين صنايع نيز بايد در برنامه‌هاي  بنياد بركت مورد توجه قرار گيرد.
استاندار  سيستان و بلوچستان گفت: 70 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصيل در استان وجود دارد كه  براي جذب اين بازماندگان 15 ميليارد تومان اعتبار نياز است. با توجه به جمعيت 270 هزار نفري حاشيه‌نشين در زاهدان و عدم دسترسي به مراكز درماني تقاضاي اختصاص 10 اتوبوس مجهز به تجهيزات پزشكي ماموگرافي و سونوگرافي و حضور پزشك متخصص در مناطق حاشيه‌نشين و روستاهاي استان را داريم تا ساكنين اين مناطق را مورد معاينه قرار دهند و  در روند درمان بيماران تسريع ايجاد شود.
هاشمي اضافه كرد: همچنين قرار است يك بيمارستان 540 تخت‌خوابي در منطقه حاشيه اجرا شود كه به كمك شما مي‌توانيم اين پروژه بزرگ را اجرا كنيم.
استاندار سيستان و بلوچستان خواستار  عنايت رهبر معظم انقلاب براي تصويب منطقه آزاد سيستان شد و افزود: اگر اين موضوع محقق شود منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد سيستان 2 بال توسعه استان خواهند شد و 2 كشور پاي كار خواهند آمد، چون امروز هر هيئت خارجي كه وارد كشور مي‌شود اولين مقصد آن مناطق آزاد است.

جزئيات سرمايه‌گذاري ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)
به گزارش تسنيم، بر اساس تفاهم‌نامه‌اي كه روز گذشته به امضاي رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) و استاندار سيستان و بلوچستان رسيد، 5000 ميليارد ريال از سوي ستاد براي اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي و اشتغال‌زايي در مناطق محروم استان اختصاص يافت.
1250 ميليارد ريال از اين اعتبار براي اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي و مشاركت بنياد بركت با كارآفرينان با اولويت كسب‌وكارهاي متوسط، 1200 ميليارد ريال براي اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي و مشاركت اقتصادي اجتماع‌محور در قالب الگوهاي آسمان و آفتاب با اولويت كسب‌وكارهاي خرد، متوسط و مشاغل خانگي، 1800 ميليارد ريال براي اجراي طرح‌‌هاي اقتصادي توسط گروه توسعه‌ي اقتصادي تدبير با اولويت كسب‌وكارهاي بزرگ و تأكيد بر مزيت‌هاي اقتصادي استان سيستان و بلوچستان، 200 ميليارد ريال براي حمايت از طرح‌هاي دانش‌بنيان از طريق مؤسسه‌ي دانش‌بنيان بركت، 500 ميليارد ريال براي اعطاي تسهيلات مالي ارزان‌قيمت جهت حمايت، راه‌اندازي و فعال‌سازي واحدهاي توليدي خرد و متوسط و 50 ميليارد ريال نيز براي اعطاي 1000 فقره وام قرض‌الحسنه‌ به مردم مناطق محروم استان جهت حمايت از مشاغل خرد و خانگي، سرمايه‌گذاري خواهد شد.
در اين تفاهم‌نامه همچنين 1020 ميليارد ريال براي اجراي طرح‌هاي عمراني، زيربنايي، فرهنگي و اجتماعي و رفع محروميت و پشتيباني همه‌جانبه از توسعه‌ي پايدار مناطق محروم استان،  60 ميليارد ريال براي كمك به ساخت و تكميل 1000 باب مسكن محرومين در قالب تفاهم‌نامه‌ي مشترك با بنياد مسكن انقلاب اسلامي، 5 ميليارد ريال براي اجراي طرح بركت خانواده به منظور درمان زوج‌هاي نابارور در مناطق محروم استان و 15 ميليارد ريال جهت تأمين 500 دست جهيزيه براي زوج‌هاي نيازمند استان اختصاص مي‌يابد.
حضور فعال و مشاركت راهبردي در اجراي پروژه‌ها، معرفي مزيت‌هاي نسبي شهرستان‌ها، تأمين و تخصيص نيازهاي زيرساختي، تأمين و ارايه‌ي مجوزهاي مورد نياز در اجرا و بهره‌برداري پروژه‌ها، رفع موانع اجرايي و فراهم ساختن مقدمات، پيش‌نيازها و الزامات مطالعاتي، تسهيل‌گري، استفاده از امكانات و ظرفيت‌هاي انساني و فني استان و فراهم‌سازي مشاركت مردم محلي نيز از جمله تعهدات استانداري در اين تفاهم‌نامه است.
براساس اين تفاهم‌نامه، تعهدات طرفين بايد تا پايان سال 1398 انجام شود و كارگروه مشتركي متشكل از زيرمجموعه‌هاي دو طرف تفاهم‌نامه، پي‌گيري اجراي آن را بر عهده خواهند داشت.

م

 
کد مطلب: 384196
مرجع : تسنیم