تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶
 

‌وضعیت وخیم آب آشامیدنی دربرخی نقاط کشور/‌تامین آب شرب ‌برخی‌ شهرها ‌ازفاصله ۱۰۰کیلومتری ‌باتانکر

Share/Save/Bookmark
‌وضعیت وخیم آب آشامیدنی دربرخی نقاط کشور/‌تامین آب شرب ‌برخی‌ شهرها ‌ازفاصله ۱۰۰کیلومتری ‌باتانکر
 
وزیر نیرو با هشدار نسبت به ‌وضعیت وخیم آب آشامیدنی در برخی نقاط کشور گفت: در حال حاضر ‌آب شرب ‌برخی‌ شهرهای سیستان و بلوچستان ‌از فاصله ۱۰۰ کیلومتری ‌با تانکر تامین می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حمید چیت‌چیان ظهر امروز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه این شهر با گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی سردشت اظهار کرد: مردم مقاوم و غیور سردشت لایق بهترین‌ها هستند.
وی با اشاره به دو حادثه تلخ هفتم تیر ماه بیان کرد: هفت تیر یادآور دو خاطره تلخ برای انقلاب اسلامی است که اولین آن‌ها بمباران شیمیایی سردشت و دومین آن‌ها انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و یاران باوفایش است.
وزیر نیرو درباره دلیل حضور خود در سردشت تصریح کرد: هدف امروز من افتتاح تصفیه‌خانه این شهر و نیز شروع آبگیری سد سردشت است.
وی افزود: بزرگ‌ترین طرح‌های زیست محیطی کشور همین طرح‌های جمع‌آوری و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هستند که در صورت رهاسازی به صورت خام می‌تواند انواع بیماری‌ها و مشکلات زیست محیطی را به وجود آورد.
چیت‌چیان گفت: هر یک متر مکعب فاضلاب می‌تواند 40 کیلومتر آب سالم را آلوده کند که این مهم نشانه اهمیت طرح‌های تصفیه‌خانه‌ای است.
وی اظهار کرد: در برخی کشور‌ها حتی آب تصفیه‌خانه‌ها را برای شرب هم استفاده می‌کنند که نشانه میزان اهمیت این طرح‌هاست.
وزیر نیرو تصریح کرد: امروز در برخی نقاط کشور وضعیت آب آشامیدنی وخیم است برای مثال در بعضی شهرهای سیستان و بلوچستان برای تامین آب آشامیدنی از فاصله 100 کیلومتری آب را با تانکر منتقل می‌کنند.
وی بیان کرد: از سال 40 تا سال 92 در کشور مقدار ساخت تصفیه‌خانه‌ها 3.‌3 میلیون متر مکعب در شبانه‌روز بوده، ‌اما در این چهار سال این مقدار به یک میلیون متر مکعب در شبانه‌روز می‌رسد.
چیت‌چیان افزود: تا شروع دولت یازدهم تعداد طرح‌های آب و فاضلاب 44 طرح بوده ‌که این مقدار در چهار سال اخیر به 100 طرح رسیده است.
وی گفت: در چهار سال اخیر در 37 شهر کشور صاحب تصفیه‌خانه جدید شده‌اند که 5 شهر از این شهر‌ها در آذربایجان غربی قرار دارد.

م
کد مطلب: 379953
مرجع : تسنیم