تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
 

۴۰ روز از «فاجعه بزرگ معدن آزادشهر» گذشت/ سهم خانواده‌های جان‌باختگان از وعده‌های دولتی؛ «تقریباً هیچ»

Share/Save/Bookmark
۴۰ روز از «فاجعه بزرگ معدن آزادشهر» گذشت/ سهم خانواده‌های جان‌باختگان از وعده‌های دولتی؛ «تقریباً هیچ»
 
بیش از ۴۰ روز از فاجعه بزرگ معدن زمستان یورت آزادشهر و جان‌باختن ۴۳ نفر از کارگران این معدن می‎گذرد و خانواده‌های این جان‌باختگان همچنان چشم‌انتظار وعده‌ها و وعیدهای مسئولان و دولت هستند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر 13 اردیبهشت ماه 1396 سبب جان باختن بیش از 43 نفر از کارگران معدن و زخمی شدن بیش از 100 نفر شد و حال خانواده‌های جان‌باختگان و افکار عمومی انتظار دارند مطالبات به‌حق این معدن‌چیان پرداخت و افرادی که سبب بروز این حادثه شدن معرفی و مجازات شوند.
همسر یکی از جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر در حاشیه مراسم چهلمین روز جان‎باختگان این حادثه در مصلای خاتم‌الانبیا(ص) آزادشهر اظهار داشت: حقوق عقب‌افتاده همسرم تنها تا 3 ماه پرداخت شده است. تاکنون برای تهیه مسکن هیچ اقدامی انجام نشده و با وجود 3 فرزند، مبلغ 7 میلیون تومان اقساط عقب‎افتاده مسکن دارم که همسرم در حال ساخت بود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر از بیمه این جان‌باختگان خبری نشده و امید داریم قول‌ها و وعده‌های مسئولان عملی شود.
همسر این جان‌باخته یادآور شد: تقاضای مجدّانه ما این است که این 43 نفر فوت‌شده در حادثه معدن شهید اعلام شوند تا حداقل فرزندان این افراد بتوانند در آینده تضمین اشتغال داشته باشند.
علی اکبر برآبادی هم در حاشیه این مراسم  اظهار داشت: همه خانواده‌های جان‌باختگان به‌صورت کتبی شهید اعلام کردن افراد فوت‌شده در حادثه را درخواست کردند.
برادر ابوالقاسم برآبادی جان‌باخته حادثه معدن افزود: خانواده‌ها با وجود گذشت 40 روز از این حادثه هنوز سنگ قبر عزیزان خود را نگذاشتند تا مشخص شود اینان شهید اعلام شدند. پروسه اداری دیه این جان‌باختگان توسط خانواده‌ها انجام شده و ما منتظریم تا پس از مشخص شدن ورثه مبلغ دیه به حساب سرپرست خانوار این جان‌باختگان واریز شود.
وی تأکید کرد: درباره مسکن هم اعلام شد تا ‌مهر مسکن تعلق گیرد که در جلسه‌ای با حضور مسئولان استانی و شهرستانی تقاضا کردیم با توجه به متفاوت بودن فرهنگ این خانواده‌ها با آپارتمان‌نشینی مبلغ ودیعه مسکن ولو هرچند کم ‌به خود خانواده تعلق گیرد تا تصمیم نهایی به عهده خانواده‌ها باشد.
برادر جان‌باخته ابوالقاسم برآبادی اظهار کرد: برخی از ارگان‌ها و افرادی که مظلومیت فوت این جان‌باختگان را درک کردند کمک‌هایی به این خانواده‌ها کردند، به‌صورت نمونه یک خیّر از کانادا به هر خانواده جان‌باخته مبلغ 500 هزار تومان کمک کرد و یا مجموعه پزشکان استان در قالب کارت هدیه و تأمین اجتماعی نیز مبلغ 5 میلیون تومان کمک کردند.
وی گفت: با توجه به وعده‌های داده‌شده قرار شده سنوات کار این جان‌باختگان از شهریور ماه به خانواده‌هایشان پرداخت شود.
همسر یکی از جان‌باختگان معدن آزادشهر: هیچ اقدامی برای کمک به ما انجام نشده است
همسر محمود گنیح‌وطن از دیگر جان‌باختگان معدن آزادشهر هم در حاشیه این مراسم اظهار داشت: از زمان فوت همسرم جز مبلغی که به‌عنوان کمک به مراسم تدفین و ختم پرداخت شده، مبلغ دیگری هنوز پرداخت نشده است.
وی افزود: هنوز نه بیمه نه مستمری و نه هیچ اقدامی صورت نگرفته و ما با باری از بدهی و ناراحتی از دست دادن همسرم و 2 پسر 12 و 6 ساله، زندگی می‎کنم.
وی تصریح کرد: حق و حقوق همسرم در زمان کار ضایع شد و از مسئولین می‎خواهم حداقل حق و حقوق فرزندانم از بین نرود.
همسر این جان‌باخته حادثه معدن آزادشهر یادآور شد: امید داریم فوت همسرانمان به‌عنوان شهادت ثبت شود تا حداقل آینده فرزندانمان در زمینه اشتغال و تحصیل تضمین شود. وعده‏‌های مسکن، بیمه، مستمری و قول‎های دیگر مسئولان هنوز عملی نشده است.
دولت تاکنون هیچ مستمری پرداخت نکرده است
حمیده گنجی خواهر ابراهیم گنجی یکی دیگر از جان‌باختگان این حادثه در حاشیه این مراسم اظهار داشت: برادرم حداقل حقوق را در زمان حیات خود پس از چند‌ماه دریافت می‎کرد و اکنون پس از چهل روز هیچ حقوقی به همسر وی پرداخت نشده است.
خواهر جان‌باخته ابراهیم گنجی افزود: به خانواده ‌فوت‌شده‌ها اعلام شده که ماهی 900 تومان پرداخت خواهد شد, نخست اینکه این مبلغ از چه‌زمانی پرداخت می‌شود و دوم اینکه این مبلغ برای امرار معاش یک خانواده بی‌سرپرست کفایت نمی‌کند. همه خانواده‎های جان‌باختگان انتظار دارند این جان‌باختگان شهید اعلام شوند تا حداقل تضمینی برای آینده فرزندان آنان باشد.

م
کد مطلب: 379533
مرجع : تسنیم