تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
 
نماینده عدالتخواه دانشجویی پیش از خطبه‌های نماز جمعه:

لگدهای کارگران معدن به خودروی رئیس‌جمهور هشداربود/مگرمیشودبرای برخورد بامفسد از برادرش اجازه گرفت؟

Share/Save/Bookmark
لگدهای کارگران معدن به خودروی رئیس‌جمهور هشداربود/مگرمیشودبرای برخورد بامفسد از برادرش اجازه گرفت؟
 
پورهاشمی گفت: منتظر برخورد جدی از طرف دستگاه‌ها قضایی و نظارتی هستیم، اگر برخوردی با مفاسد نبینیم، یعنی بزرگان نظام با یکدیگر رودربایستی دارند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: صادق پورهاشمی نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی در سخنان پیش از خطبه‌‌های نماز جمعه این هفته تهران، گفت: امام خمینی فرمودند که خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولان کشور ما، پشت کردن به محرومان و روی آوردن به اغنیا باشد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار بیشتری برخوردار باشند که این مسأله با سیرت انبیاء سازگار نیست.
وی با بیان اینکه هر پیامبری که ظهور کرده، مردمی که مورد ظلم واقع شدند به دور او جمع شده‌اند و اشراف و قدرتمندان شهر که مخالف تغییر وضع موجود بودند به مقابله با او برخواسته‌اند، افزود: انقلاب ما نیز به دست مستضعفان و برای آن‌ها بود، اما در حال حاضر با نگاه به انتخابات، تغییر معناداری را می‌بینیم که نشان‌دهنده کاهش حضور طبقات پایین و قشر مستضعف است، زیرا اینها از اثرگذاری خود در حاکمیت ناامید شدند.
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد:  قشر مستضعف خود را متعلق به آرمان‌ها می‌دانند ولی آرمان‌ها را در مسئولان نمی‌بینند که این مسئله یک تذکر جدی به نهادها و مسئولان است که باید عملکرد خود را بازبینی کنند.
پورهاشمی با تأکید بر اینکه اگر تغییر جدی در حاکمیت ایجاد نشود، دیگر آنها که طعم فقر را چشیده‌اند تا آخر خط با ما نخواهند بود، اظهارداشت: باید روح اسلام‌گرایی در تک‌تک نهادها باشد، حتی نماز  جمعه نیز نباید به ظواهر اسلامی، محدود شود.
وی اضافه کرد:شأن نماز جمعه امر به معروف و نهی از منکر مسئولان  و اصحاب ثروت و کسانی است که با نام دین با مردم سخن می‌گویند؛ اینجا باید نقطه تماس مردم با روحانیت باشد تا روحانیت به عنوان پدر معنوی جامعه، مردم را راهنمایی کنند نه اینکه به جایگاهی برای حرف‌های تکراری و کارهای جناحی و حزبی تبدیل شود.
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی تأکید کرد: به تبع نمازجمعه‌ها، حوزه‌های علمیه نیز باید برنامه‌هایی برای دنیا و آخرت مردم ارائه کنند و به مسائل کف جامعه نظارت داشته باشند، اما در حوزه‌ها هم با اشرافیت حوزوی روبه‌رو هستیم که گویی مسیرشان از مردم جداست و برنامه‌ای برای حل مسائل جدی روزمره مردم ندارند که با دور شدن نهادهای دینی از زندگی مردم، مردم نیز روزبه‌روز از دین دورتر می‌شوند.
پورهاشمی با بیان اینکه وقتی می‌گوییم نظام ما اسلامی است، یعنی اینکه انتخابات ما نیز با دیگر نقاط جهان تفاوت جدی و اساسی دارد، افزود: در جهان سلطه، انتخابات نمایش مردم‌سالاری و بازی قدرت و ثروت بین چپ و راست یا دموکرات و جمهوری‌خواه است، اما در کشور ما، مکانیزم احراز صلاحیت پیش‌بینی شده است.
وی شورای نگهبان را خار چشم دشمنان دانست و گفت: اما در انتخابات اخیر شاهد بودیم که شورای نگهبان خودش فضا را برای دوقطبی‌های سیاسی باز کرد؛ مقام معظم رهبری هفت ماه پیش از انتخابات، سیاست‌های کلی را ابلاغ کردند که باید فرآیند احراز صلاحیت‌ها و شرایط عمومی و اختصاصی نامزدها در چارچوب قانون اساسی مشخص شود، اما این سیاست‌ها اجرایی نشد و توضیح قانع‌کننده‌ای نیز پیرامون آن و نحوه احراز صلاحیت‌ها بیان نشد.
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: نامزدهای تأیید صلاحیت شده از سوی نگهبان، در برابر چشم میلیون‌ها مخاطب داخلی و خارجی، آن همه فساد را از یکدیگر رو کردند؛ آیا این مسئله جمهوری اسلامی را در مظان اتهام قرار نداد؟ سلامت ذهنی مردم را خراب نکرد؟ در حال حاضر بین مردم جای شک و شبهه است که چرا از بین آن همه کاندیدا، این افراد تأیید صلاحیت شدند؟
پورهاشمی با طرح این سؤال که آیا شورای نگهبان نمی‌خواهد یک بار برای همیشه تکلیف احراز صلاحیت‌ها را مشخص کند؟ گفت: ایستادن جلوی حق بدون پاسخ قانع‌کننده، زمینه‌سازی برای شورش اشرافیت بر جمهوریت است. تکلیف مفاسد باید مشخص شود، اگر حرف‌ها دروغ بوده است، باید اعلام برائت شده و مشخص شود که چرا افراد دروغگو باید بر ما حاکم باشند و چگونه تاکنون بر مسند حکومتی این ملت انقلابی و مبارز تکیه زده‌اند؟ و اگر این حرف‌ها راست بود، چرا این افراد تأیید صلاحیت شدند؟
وی اضافه کرد: باید با مفاسد برخورد شود، حالا که همه نامزدها بر مقابله با مفاسد تأکید کرده‌اند، ما منتظر برخورد جدی از طرف دستگاه‌ها قضایی و نظارتی هستیم، اگر برخوردی با مفاسد نبینیم، یعنی بزرگان نظام با یکدیگر رودربایستی دارند و برخورد با فساد برایشان جدی نیست.
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی با طرح این سؤال که مگر می‌شود برای برخورد با یک فرد مفسد به حزب و گرایش سیاسی‌اش توجه کرد؟، اظهارداشت: مگر می‌شود برای برخورد با فردی که فساد کرده است از برادرش اجازه گرفت؟ نکند هر کس متناسب با سمت خود اجازه متفاوت داشته باشد، حکومتی که در آن دزدان بزرگ آزادانه بچرخند و آفتابه دزدها مجازات شوند، حکومت اسلامی نیست.
پورهاشمی افزود: در سخنان کاندیداها، برخی آرمان‌های انقلاب اسلامی مطرح نشد، نه مقابله با آمریکا، نه حرمت به سمت مطالبه و برقراری عدالت جهانی و مبارزه با نظام سلطه، هیچکدام مطرح نشد.
وی با بیان اینکه در مناظرات انتخابات، نگاه گزینشی به آرمان‌های انقلابی بود و صحبتی از حمایت نهضت‌های آزادی‌بخش و مبارزه با نظام سلطه و مقابله با آمریکا مطرح نشد، گفت: آیا فراموش کردیم که با دوری از آرمان‌ها، حتی معیشت را نمی‌توان تأمین کرد؟ زمانی که آرمان‌ها از سوی نهادهای حکومتی و غیرحکومتی به خوبی بیان نمی‌شوند، جامعه از آرمان خالی می‌شود، وقتی تعریف آزادی به بی‌بندوباری تقلیل می‌یابد، آرمان‌های انقلاب که رشد و بالندگی انسان است، محقق نمی‌شود. 
نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی خاطرنشان کرد: ملاحظه این مردم زاغه‌نشین که شما مسئولان را بر مسند نشاندند را بکنید، این جمهوری را تضعیف نکنید، بترسید از روزی که مردم از باطن شما آگاه شوند و یک انفجار حاصل شود، بترسید که یکی از یوم‌الله باز حاصل شود و فاتحه همه ما را خواهد خواند.
پورهاشمی با اشاره به حادثه معدن یورت گلستان گفت: کارگران معدن یورت و تعطیلی کارخانه‌ها را دیدیم، اینها با همه مشقت کاری، با کار کردن در عمق هزار متری زمین چند ماه حقوق نگرفته بودند و چند ماه قبل از وقوع حادثه نیز اعتراض کردند، اما صدایشان به گوشی نرسید و بعضا، آزادی اعتراض نداشتند و با اعتراض‌ها برخورد امنیتی شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید کارگران در کوره ذوب شوند تا به دیدارشان برویم؟ معدن یورت به ما این هشدار را داد که لگدهای کارگران به خودروی رئیس‌جمهور، تنها هشدار به این دولت نبود، بلکه هشدار به تمام مسئولان جمهوری اسلامی بود که یوم‌الله نزدیک است، بیدار شوید.

م
کد مطلب: 377027
مرجع : تسنیم