بدلیل تلاش دشمن برای ایجاد شکاف و اختلاف ؛

دولت و نیروی انتظامی درباره حادثه شیراز شفاف سازی کنند

فارس , 19 شهريور 1395 ساعت 20:48

بی‌تردید مسئولان ناجا و دولت ایران موافق برخورد سلیقه‌ای با اتباع غیر مجاز نیستند، چون در بسیاری از موارد در مورد شهروندان ایرانی نیز چنین اتفاقاتی رخ داده اما در قبال برخورد با اتباع افغانستان باید ملاحظات بیشتری صورت گیرد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روز سه شنبه هفته جاری سرهنگ «ناصر کشاورز» معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی انتظامی استان فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 27 سلاح جنگی و شکاری، 136 فشنگ، 12 خودرور سرقتی، 110 کیلوگرم پودر بدن‌سازی غیرمجاز، دستگیری 619 تبعه بیگانه غیرمجاز که از این تعداد 324 نفر خود معرف بوده‌اند و نیز 175 موتورسیکلت سرقت‌شده و یا متخلف و 20 خودرو سرقتی در 48 ساعت گذشته از سوی مأموران نیروی انتظامی فارس کشف و ضبط شده است.

در همان روز نیز عکاسان و خبرنگاران در مجتمع انتظامی شهید «فعال »شیراز تصاویر کشفیات 48 ساعت گذشته نیروی انتظامی در استان فارس را نیز به تصویر کشیدند که در بین آنها تصاویر مربوط به بازداشت اتباع بیگانه با چشم‌ها و دست‌های بسته در یک محوطه که با نرده‌های آهنی پوشیده شده است، توجه رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی را بخود جلب کرد.

در برخی تصاویر دیده می‌شود تعدادی از شهروندان افغانستان که به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند، درون حفاظ آهنی نگهداری شده و در معرض نمایش گذاشته شده‌اند.

اینکه ورود غیرقانونی اتباع بیگانه به هر کشور و سرزمینی جرم است و باید با آن برخورد کرد، بر هیچ کس پوشیده نیست و هر انسان عاقلی این را می‌پذیرد که دولت‌ها حق دارند در راستای حفاظت از مرز و خاک خود و برای تامین امنیت خود مرزها را کنترل کنند.

اما آنچه در این اقدام پرسنل نیروی انتظامی شیراز جای تاسف دارد، اینکه چرا مسئولان محترم نیروی انتظامی کالاهای قاچاق را کنار انسان‌های غیر قانونی قرار داده‌اند، مگر فرق کالا و انسان یکی است یا اینکه مگر در قوانین جامعه، با کالای قاچاق و انسانی که قاچاقی وارد یک کشور شده است، یک نوع مجازات و برخورد در نظر می‌گیرند؟

هرچند هنوز مسئولان محترم نیروی انتظامی در سطح کلان‌تر پاسخ رسمی به این حادثه نداده‌اند و قطعا مسئولان محترم دولت و ناجا موافق چنین برخوردهایی نیستند اما سکوت در مقابل این رفتارهای سلیقه‌ای و عدم شفاف سازی برای افکار عمومی دقیقا برابر با خدشه دار کردن سال‌ها مهمان‌نوازی ایرانی ها از افغانستانی‌ها و نادیده گرفتن بیش از سه دهه خدماتی است که جمهوری اسلامی صادقانه در راستای حس برادری بین دو ملت برای افغانستانی‌ها روا داشته است.

مسلما نگاه مقام معظم رهبری در مسائل افغانستان و مهاجرین، نگاه غالب در جامعه ایران است که آنها را برادران ایرانیان دانسته و ایران را خانه دوم آنها بر شمردند. اما با این نوع برخوردهای سلیقه‌ای برخی پرسنل نیروی انتظامی نه تنها شاهد دور شدن بیش از پیش هر روزه دو ملت ایران و افغانستان و ایجاد سوء تفاهم‌های ساختگی میان دو طرف هستیم، بلکه فضای مثبت رسانه‌ای ایجاد شده در طول 2 سال گذشته نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی ایران چند ماه پیش در سخنانی تأکید کردند که نباید هیچ یک از فرزندان مهاجرین افغانستانی در ایران از تحصیل باز بمانند، حتی آنهایی که کارت اقامت ندارند و غیر قانونی وارد ایران شده‌اند، می‌توانند در ایران درس بخوانند و رشد کنند، این تصمیم موجی از امید در بین جامعه مهاجرین و حتی واکنش بسیار مثبت مقامات افغانستان مواجه شده است.

حال چرا برخورد ناشایست عده‌ای اندک در نیروی انتظامی باید موجی از انتقادها علیه جمهوری اسلامی به راه بیاندازد در عین حال که اصلا و به هیچ وجه سیاست جمهوری اسلامی ایران نیست.

وقتی رهبر انقلاب با دلسوزی و تیزهوشی می‌خواهند که نخبگان جامعه مهاجر افغانستانی در رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی مطرح شوند، این نشان از آن دارد که رهبر معنوی‌مان می‌دانند که دو ملت اختلافی ندارند و آن چیزی باید نمود پیدا کند که واقعیت است تا سوء تفاهم‌ها حل شود.

مهاجرین افغانستانی خود از قاچاق و قاچاق‌بر و حضور غیرقانونی برخی هموطنانشان در ایران به شدت ناراحت هستند و این حق را برای برخورد با آنها و این پدیده برای ایران به رسمیت می‌شناسند اما نگران آن هستند که این کج سلیقگی‌ها باز هم آنها را از ایرانی‌ها دور کند.

به خوبی می‌دانیم با چنین برخوردهایی بار دیگر عده‌ای فرصت طلب در هر دو طرف را به انگیزه واداشته تا تمام عقده خود را گشوده و به اتقام‌گیری از انقلاب و اسلام روی آورند و به مهاجرین افغانستانی که برادری خود به اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی را ثابت کرده اند، سر کوفت بزنند و آنها هم چاره‌ای جز سکوت ندارند.

رهبر انقلاب اسلامی: برادران و خواهران افغانی در همه مراحل انقلاب نقش ایفا کردند

رهبر انقلاب اسلامی ایران در هشتمین روز از سال 1395 در دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم افغانستانی چنین فرمودند که «برادران و خواهران عزیز افغانی و خاوری‌های مشهد و خراسان و این‌ها در همه‌ی مراحل انقلاب اسلامی نقش ایفا کردند؛ هم در خود اصل انقلاب و پیروزی انقلاب هم در دفاع مقدس و دوران جنگ تحمیلی، هم در همه‌ی حوادث بعدی، حالا هم که در قضیه‌ی دفاع از حرم‌های اهل‌بیت (علیهم‌السلام) این جوان‌های مثل دسته‌ی گل، پدر مادرها این جوانها را فرستادند برای دفاع از حریم اهل‌بیت. و من به شما عرض بکنم، شهدایی که در این راه به شهادت میرسند یک امتیازی دارند، یک رجحانی دارند.»

وی همچنین در این دیدار تأکید کردند: همه حاضر نیستند فداکاری کنند. آن کسانی که فداکاری می‌کنند برجستگان امّت‌اند. امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال به شماها اجر بدهد و شهدای عزیزتان را ان‌شاءالله با شهدای صدر اسلام محشور کند، با شهدای انقلاب، با شهدای کربلا ان‌شاءالله محشور کند. خدا ان‌شاءالله شما را خیر بدهد، آنها را هم خیر بدهد و همه‌ی شماها را ان‌شاءالله مشمول رحمت خودش قرار بدهد. همین‌قدر برادرها و خواهرها بدانند که بنده‌ی حقیر به شماها افتخار می‌کنم؛ این را بدانید.»

در طول دو الی سه سال گذشته تحولاتی به مراتب مثبت نسبت به جامعه مهاجرین در ایران اتفاق افتاده است که با تلاش هر چه تمام‌تر، تصویر درستی از واقعیت‌های ایران و افغانستان، مهاجرین و نخبگانشان در ایران و تاثیرات آنها در جامعه افغانستان را به افکار عمومی بیان کنند.

این اقدام در رفع سوء تفاهم‌ها موثر بوده و آنها را به دوستی بیشتر بین دو ملت تبدیل کرده است اما گاهی اوقات رفتارهای غیر انسانی برخی پرسنل نیروی انتظامی برخی ذهن‌های آماده برای بازگشت به سوء تفاهم‌ها را فعال می‌کند که باید چاره‌ای اندیشید.

کلام آخر

1- همه ما می‌دانیم که امنیت ملی برای همه ما ارزش دارد و خواستار مجازات قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر چه ایرانی و چه افغانستانی به بدترین شکل هستیم اما اگر تنها جرمشان عبور غیرقانونی از مرز است، دیگر جای افتخار ندارد که در معرض دید عموم و رسانه‌ها قرار گیرند بلکه نیروی انتظامی وظیفه دارد اتباع غیر مجاز را بازداشت و زمینه بازگشت آنها را فراهم کند.
2- قطعاً نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هم به این امر واقف است که معنای تامین امنیت ملی تحقیر یک عده انسان نیست و می‌توان با نگاه انسانی و اسلامی طوری با همین حضور غیرقانونی برخورد کرد که عناد میان دو ملت مسلمان ایجاد نشود. 
3- پرسنل نیروی انتظامی باید بیشتر مراقب باشند تا زحمات و تلاش‌های دیگر نهادها در ایران که به شناخت بیشتر دو ملت ایران و افغانستان کمک می‌کنند، هدر نرود. در هیچ دین، آیین و قانون اسلامی و انسانی چنین حقی وجود ندارد که با اتباع غیر قانونی چنین برخوردی صورت گیرد، چه رصد به اتباع افغانستان که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بارها و بارها سفارش آنها را کرده و آنها را خویشان خراسانی خود خوانده است. باید برخوردهای سلیقه‌ای پایان یابد.

4- ما می‌دانیم که بی‌تردید مسئولان ناجا و دولت جمهوری اسلامی هم موافق این نوع برخورد سلیقه‌ای با اتباع غیر مجاز نیستند، چون در بسیاری از موارد در مورد برخورد با شهروندان ایرانی نیز چنین اتفاقات تلخی رخ داده است اما مسئولان نیروی انتظامی باید بدانند که در قبال برخورد با اتباع افغانستان به دلیل تلاش دشمن برای ایجاد شکاف و اختلاف، باید ملاحظات بیشتری صورت گیرد.
5- لازم است که مسئولان محترم نیروی انتظامی و همچنین مقامات مسئول در دولت به منظور جلوگیری از سوء استفاده‌های بیشتر از حادثه شیراز، هر چه سریعتر در این باره شفاف سازی کنند و حتی اگر برخی پرسنل نیروی انتظامی نیز برخورد سلیقه‌ای داشته و در این رویداد دچار اشتباه شده‌اند، با آنها برخورد شود.  

م
 


کد مطلب: 347716

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/347716/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir