تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
 
جلیلی:

سال ۸۸ برخی می‌خواستند آراء مردم را وتو کنند/سلاح تحریم با "اقدام‌وعمل" بی‌اثر می‌شود نه با "لبخند"

Share/Save/Bookmark
سال ۸۸ برخی می‌خواستند آراء مردم را وتو کنند/سلاح تحریم با "اقدام‌وعمل" بی‌اثر می‌شود نه با "لبخند"
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سلاح تحریم با اقدام و عمل بی اثر می‌شود نه با لبخند، گفت: لبخند با کسانی که ماهیت استکباری دارند سلاح موثری نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سعید جلیلی شامگاه سه‌شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان با تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) اظها داشت: خدا را شاکرم که امروز در این شهر عزیز و در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان حضور یافتم.
وی افزود: یکی از بحث‌های بسیار مهمی که درباره آن به عنوان یک بحث مبنایی صحبت می‌شود بحث تعریفی است که ما از مفاهیم داریم چرا که ممکن است در مورد یک مفهوم افراد نگاه‌ها و تعاریف مختلفی داشته باشند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بحث‌ها تا  زمانی که به یک مفهوم مشترک نرسند نتیجه‌ای ندارد، عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که امروز در دنیا قبل از هر چیز باید در مورد آن به یک فهم مشترک رسیدِ تعریف از مسائل است، به فرض مثال در مورد تروریسم آمریکا و هم‌پیمانانش هم می‌گویند مبارزه با تروریسم، ولی تعریف آنها با تعریف ما متفاوت بوده و آنچه در صحنه می‌بینیم طرفداری آنها از تروریسم است.
وی گفت: ما یک تعریف از مردم‌سالاری داریم و او نیز ادعای مردم‌سالاری دارد و در صحنه از مستبدترین دولت‌ها به عنوان متحد خود یاد می‌کند و از طرفی شعار حمایت از دموکراسی را بلندتر از همه بیان می‌کند.
جلیلی تصریح کرد: ما باید مشخص کنیم که سر چه چیز دعوا داریم، امروز دشمن مفاهیمی را تعریف و بحث می‌کند که انسان می‌ماند این تعریفها از کجا آمده، در مورد رژیم صهیونیستی او می‌گوید در منطقه غرب آسیا تنها رژیمی که می‌تواند نمونه نگاه ما از نظام دموکراتیک باشد رژیم صهیونیستی است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از این بحث‌ها نیز مفهوم عقل است، دشمن در این مورد یک تعریف ارائه می‌دهد و ما تعاریف دیگر؛ بر اساس تعریف ما انسان بر مبنای عقل به عبودیت می‌رسد ولی تعریف او چنین نیست.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز عرصه سیاست خارجی عرصه واقعیت‌ها است، اظهار داشت: باید واقعیت‌ها را دید این یک حرف درستی است، اما مفهوم این دیدن چیست؟ آیا مفهوم این است که ارزشها، نگاه یا دیدگاه‌ها را کنار گذاشت.
وی با اشاره به اینکه برخی بیان می‌کنند که عرصه سیاست خارجی عرصه ایدئولوژی نیست، افزود: این یعنی چه؟ ما هیچ دولتی را چه قبل و چه معاصر نمی‌بینیم که قائل به عرصه اندیشه نباشد، ممکن است از یک اندیشه خوشمان نیاید ولی نمی‌توانیم نفی مطلق اندیشه کنیم.
جلیلی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که امروز در عرصه سیاست خارجی وجود دارد این است که کسانی همه واقعیت‌ها را نشان نمی‌دهند، یعنی همه آنچه که در واقعیت وجود دارد را بیان نمی‌کنند و می‌گویند واقع بین باشید.
وی ابراز کرد: امروز چند قدرت برای خود امتیازاتی قائل هستند که می‌گویند دیگران نباید داشته باشند، می‌گویند که ما باید سلاح هسته‌ای داشته باشیم و دیگران نداشته باشند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در سند استراتژیک امنیت ملی‌ آمریکا که اوباما نیز آن را امضاء کرده می‌گویند که رهبری جهان برای یک قرن آینده هم در دست ما باشد و حتی اگر لازم باشد در این راستا از سلاح هسته‌ای نیز استفاده کنیم، کسانی که مدعی مبارزه با سلاح هسته‌ای هستند.
وی با بیان اینکه اگر زمانی هیتلری پیدا می‌شد و ابایی نداشت از اینکه بگوید من نژاد پرست هستم، عنوان کرد: ولی امروز کسانی این نگاه را دارند و همان رفتار را می‌کنند که در آن روی سکه خودشان را مدعی حقوق بشر، دموکراسی و مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی می‌دانند، یعنی زور با تزویر ترکیب شده است.
جلیلی اظهار داشت: یکی از تلاش‌های بزرگی که نظام سلطه دارد این است که توانمندیهای طرف مقابل را کوچک و بی‌ارزش نشان دهد و بالعکس آن چیزی که در اختیار خودش دارد را بزرگنمایی کند.
وی با بیان اینکه استکبار جهانی نگران این است که ما در این عرصه نگاه واقع بینانه داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما در یک رویارویی جدی با چنین قدرت‌هایی هستیم، آن‌ها بر اساس همان نگاهی که برای خودشان تعریف کردند، برخورد می‌کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه استکبار حتی قبل از انقلاب اسلامی دنیا را برای خودشان تقسیم کرده بودند، تصریح کرد: قبل از اینکه انقلابی در ایران شکل بگیرد و حرف‌ها و شعارهای تند زده شود هر جا دیدند که منافع‌شان به خطر افتاده همین کار را کردند، در کشور ما کودتای 28 مرداد را به راه انداختند به خاطر اینکه منافع خودشان را در خطر می‌دیدند.
وی افزود: اکنون یک ملتی ایستاده و در برابر آن‌هایی که ادعای قدرت دارند از منافع خود دفاع می‌کند، بحث‌ آنها این است که ما باید قدرت داشته باشیم ولی یک ملتی توانمندی‌های خود را فهمیده .و عقب نشینی نخواهد کرد.
جلیلی با اشاره به تلاش‌های استکبار برای توقف حرکت ملت ایران یادآور شد: دشمن هر آنچه دارد تلاش و کمک می‌کند تا این ملتی که به توانمندی خود واقف است، نباشد، بعد از جنگ ایران و عراق زمانی ملک فهد آمد و به رسانه‌ها اعلام کرد که به صدام 28.7 میلیارد دلار پول نفتی کمک کرده که اینها نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهد دشمن چقدر در تلاش است تا مانع این حرکت ایران اسلامی شود.
وی با تاکید بر اینکه می‌بینیم ملتی که خود را باور کرد و ایستاد موفق شده است، گفت: دشمن حداقل چیزی که دنبال می‌کند این است که قدرت ملت ایران را مهار کند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه این مقطع صحنه رویارویی است، ابراز کرد: دشمن سلاح‌های مختلف خود را علیه ملت ایران به کار می‌گیرد، اینکه می گویند گزینه نظامی روی میز است، گزینه نظامی نخستین سلاح اینهاست، چرا که استکبار منطق قابل دفاع ندارد ولی دشمنان از این گزینه در مقابل ملت ایران ناامید شده‌اند.
وی بیان کرد: ما وقتی که می‌گوییم که  از حقوق یک ملت دفاع کنیم یک منطق قوی پشت این وجود دارد، مسئولان ما باید به گونه‌ای عمل کنند که مردم ببیند از یک حقیقت دفاع می‌کنند.
جلیلی با بیان اینکه ما هیچ وقت گفت‌وگو را نفی نمی‌کردیم، خاطرنشان کرد: منطق‌ ما قوی است، از طرفی تحریم‌ها را غلط، نامشروع و ظالمانه می‌دانیم.
وی با تاککید بر استفاده از فرصت‌ها تصریح کرد: باید به طرف مقابل نشان داد آنچه شما انجام می‌دهید رفتار نامشروع بوده و بر خلاف گفته‌ها و ادعاهایتان است.
عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشور با اشاره به اینکه باید با قوت مطالبات مردم بیان و از حق آنها دفاع بشود، افزود: ولی یک نکته وجود دارد این است که دشمن اهرم تحریم را برای چه در دستش نگه داشته و بیشتر از اینکه مثل سلاح شیمیایی بخواهد زیرساختی را از بین ببرد قصد دارد فضا را به گونه‌ای آلوده کند که مردم دچار تردید شوند.
وی عنوان کرد: در اینجا باید تمام تلاش شود که دشمن به هدفش نرسد و فکر نکند ملتی را ترسانده و دچار تشویش کرده است.
جلیلی با اشاره به اینکه ملت ایران توانمندی‌های فراوانی دارد، بیان کرد: ما نباید خودمان به گونه‌ای عمل کنیم که دشمن فکر کند عجب ابزاری در دستش برای ضربه زدن دارد.
وی گفت: نکته دیگر این است که می‌خواهند یک فشار اقتصادی به این ملت وارد شود تا در آن تنگنا دچار تردید کنند، امروز دشمن در ظاهر توافق کرده و باید حداقل اروپایی‌ها تحریم‌ها را بردارند، در این فضا وقتی وارد کار می‌شویم هر سرمایه‌گذاری که می‌آید می‌گوید که چرخه دلار بسته است و تحریم دلار باقی مانده پس نمی‌توان تراکنشی انجام داد.
وی با بیان اینکه آمریکا نیز هیچ قولی در مورد دلار نداده است، ابراز کرد: خود اروپا که شریک آمریکا است با حذف واسط پولی با کشورها قرار داد بسته، چرا ما این کا را نکنیم موقعیتی که ما با کشورهای پیرامونی خودمان داریم چیزی حدود 1000 میلیارد دلار صادرات واردات را می‌تواند برای کشور داشته باشد.
وی با بیان اینکه کشوری که این معادن بزرگ و عرصه‌های بزرگ را دارد، باید مشکلات را برطرف کند، اظهار داشت: باید از خام فروشی پرهیز و زنجیره ارزش افزوده را گسترش دهیم.
جلیلی تصریح کرد: وقتی ما می‌گوییم یک نیروی انسانی قوی داریم که در عرصه‌های نانو جزو 7 کشور اصلی دنیا هستیم، بحث این است که از اینها چگونه استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در هر دوره‌ای افکار عمومی چه دانشگاهی و غیر دانشگاهی مطالبه جدی نسبت به منافع واقعی کشور داشته باشند، خاطرنشان کرد: از سال 89 حتی در شورای امنیت هم نمی‌توانستند اجماع را درست کنند تا قطعنامه علیه ایران صادر شود و به همین دلیل سراغ تحریم‌های یکجانبه رفتند، دشمنی که بیان می‌کرد نباید یک سانتریفیوژ در ایران باشد در سال 92 کشور ما با 19 هزار سانتریفیوژ به دولت جدید تحویل داده شد، آن‌هایی که می‌گفتند نباید غنی‌سازی داشته باشید 10 هزار کیلو مواد سه درصد را دیدند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: در سال 88 در راکتور تهران 850 هزار نفر از داروهایی استفاده می‌کردند که در آنجا تولید می‌شد که وقتی سوخت آن تمام شد و خواستیم از آن‌ها بخریم آن را اهرمی برای امتیاز گرفتن به کار بردند ولی وقتی غنی‌سازی را از 3 درصد به 20 درصد رساندیم سطح گفت‌وگوها نیز به 20 درصد ارتقاء یافت.
وی در مورد فتنه 88 نیز گفت: در انتخاباتی که وجود داشت‌ آیا غیر از این بود که همه را مردم انتخاب می‌کردند، قانون را ملت انتخاب کردند، در هر نظامی آن چیزی که باید فصل‌الخطاب باشد قانون است.
جلیلی افزود: در انتخابات سالهای 80 و 76 نیز بودند برخی که می‌گفتند بنویسید فلان ولی چیزی دیگری خوانده می‌شود که دیدیم این فکر اشتباه است، در سال 88 نیز همین طور بود، در سال 92 نیز ملت انتخاب کرد، بر اساس قوانین افرادی می‌آیند و انتخاب می‌شوند ولی اگر افرادی آمدند تا آراء مردم را وتو کنند اینجا تکلیف چیست؟ بگویند که هر موقع مطابق میل من نبود به زیر میز بزنیم، وقتی که ملتی انتخاب می‌کند کسی نمی‌تواند این را وتو کند.
وی تصریح کرد: وقتی که ادعا دارید حق آزادی وجود دارد، آزادی برای همه است نه اینکه وقتی مطابق میل من انتخاب نشد باید بیش از 8 ماه کشور را در فتنه نگه داشت.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مشارکت 85 درصدی مردم در سال 88 عنوان کرد: حتی بعد از 8 ماه عده‌ای بیانیه‌هایی می‌دادند و دستاوردهای نظام را به سخره می‌گرفتند، فتنه‌گران کاری کردند که کسانی که متحدانشان عربستان است برای ما حرف از دموکراسی بزنند.
وی تصریح کرد: ولایت فقیه اجازه نمی‌دهد کسانی آراء مردم را وتو کنند و مردم نیز اجازه نمی‌دهند کسی نظام را تضعیف کند.
جلیلی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه دشمن می‌خواهد سلاح فشار را در دست خود نگه دارد، گفت: وقتی هسته‌ای تمام نشده می‌گویند در موضوع موشکی تحریم‌های ایران در پیش است، کسانی که بیشترین پشتیبانی از تروریسم را در منطقه ما دارند چه تروریسم دولتی و چه پیاده نظام‌هایی که جنگ نیابتی از طرف آنها می‌کنند ما را متهم به حمایت از تورریسم می‌کنند.
وی با بیان اینکه رو آوردن به تحریم به دلیل شکست گزینه نظامی بوده است، خاطرنشان کرد: استکبار با مدلی رو به رو شده که این مدل ثمره‌اش پیروزی برای ایران اسلامی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سلاح تحریم با اقدام و عمل بی اثر می‌شود نه با لبخند، اظهار داشت: لبخند با کسانی که ماهیت استکباری دارند سلاح موثری نیست.
وی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد سلاح تحریم را از دست ندهد، ابراز کرد: دشمن می‌داند که جنگ گرم نمی‌تواند شکل بگیرد و بیشتر به این نیاز دارد تا فضایی را بسازد که مردم دچار تردید و سستی شوند.
جلیلی بیان کرد: اینکه می‌بینید در کنار تحریم 170 شبکه ماهواره‌ای کار می‌کنند، اینها برای چیست؟ می‌خواهند فضا را به گونه‌ای آلوده کنند تا نیروی که حماسه‌های بزرگ را خلق کرده دچار تردید و سستی شود و این راهش این است که اجازه فهمیدن واقعیت‌ها را ندهند تا مردم نتوانند سرمایه‌های خود را مضاعف کنند.
وی با اشاره به اینکه آیا آقای اوباما باید تعریف کند چه کسی تندور و افراطی است، تصریح کرد: تندرو این است که کسی از مرزهای ارزشی و مرزهای حقوق یک ملت عبور شود، کسی که مانع شکل‌گیری اجماع علیه دشمن می‌شود، کسی که رفتار دشمن را توجیه می‌کند و کسی که می‌گوید ایراد از این طرف است تندرو و افراطی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در عرصه جهانی نیز تندور کیست؟ آیا تندرو حزب‌اللهی است که از منافع و حقوق یک ملت دفاع می‌کند، اسرائیل یک روز اراده کرد و تا خود بیروت آمد و آن جنایت را انجام داد و برگشت و امروز حزب‌الله می‌ایستد  و او جرات نمی‌کند حرکت کند، حال این تندور می‌شود.
وی بیان کرد: تندرو آقای اوبامایی است که همه مرزهای انسانی را پشت سر می‌گذارد و از رژیم کودک کش رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند، تندرو اوبامایی است که حتی در شعار دموکراسی عدول می‌کند و مستبدین را متحدان خود اعلام می‌کند.
انتهای پیام/
د
کد مطلب: 331926
مرجع : تسنیم