تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۲
 
به منظور موفقیت در تجارت خارجی محصولات کشاورزی

برقراری ارتباط مستقیم مابین تجار و تولید‌کنندگان ضروری است

Share/Save/Bookmark
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: لازمه موفقیت در تجارت خارجی محصولات کشاورزی استان زنجان به‌ویژه محصولاتی همچون سیر، برقراری ارتباط مستقیم مابین تجار و تولیدکنندگان است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: عبدالله جعفری با بیان اینکه محصولات کشاورزی استان زنجان عمدتا به کشورهای همجوار صادر می‌‌شود، اظهار کرد: آذربایجان، ترکمنستان، روسیه، عراق و پاکستان عمده بازارهای محصولات تولیدی استان را تشکیل می‌دهند.

وی به جایگاه استان زنجان در زمینه تولید کشمش اشاره و تصریح کرد: کشمش تولیدی استان از نظر کیفیت بسیار مطلوب بوده و کشورهای اروپایی عمده مشتری آن محسوب می‌شوند.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: طی سفر هیئت روسی در اواخر سال گذشته به زنجان با معرفی ظرفیت‌های کشاورزی و محصولات مختلف تولیدی در استان، این هیئت از صادرات این محصولات به روسیه استقبال کردند اما محصولات صادراتی به این کشور ملزم به رعایت یکسری ضوابط و استانداردهای بهداشتی هستند و این موضوع اعمال تغییرات در برخی محصولات تولیدی استان را ضروری می‌سازد.

جعفری عنوان کرد: در حال حاضر محصولاتی همچون خیار، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، سیر و فلفل دلمه‌ای قابلیت صادرات از استان زنجان به برخی کشورها از جمله روسیه را دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه سیب‌زمینی تولیدی استان زنجان هم‌اکنون عمدتا به کشورهای ترکمنستان، عراق و آذربایجان صادر می‌شود، افزود: سیر تولیدی استان به دلیل برخورداری از کیفیت و طعم مطلوب با استقبال خوبی در کشور روسیه مواجه شده است.

وی تصریح کرد: لازمه موفقیت در تجارت خارجی محصولات کشاورزی بویژه محصولاتی همچون سیر، برقراری ارتباط مستقیم مابین تجار و تولیدکنندگان است که در این راستا بنا به پیشنهاد صادرکنندگان و اتحادیه صادرکنندگان مقرر شده تا یک شرکت هلدینگ تخصصی صادرات محصولات کشاورزی در استان زنجان تشکیل شود.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه مسئولیت تشکیل شرکت فوق بر عهده اتاق بازرگانی و اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان است،  افزود: این شرکت هم‌اکنون در مرحله انتشار فراخوان برای جذب عضو است.

جعفری خاطرنشان کرد: همچنین به منظور رونق تجارت خارجی محصولات کشاورزی در استان زنجان بنا داریم با مشارکت تولیدکنندگان، صادرکنندگان و تجار اقدام به تشکیل شرکت تخصصی بازرگانی محصولات کشاورزی در شهرستان‌های مستعد استان کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه دو شرکت مذکور به صورت کاملا تخصصی در زمینه تجارت محصولات کشاورزی فعالیت خواهند کرد، بیان داشت: در صورت تکمیل این حلقه‌ها و زنجیره‌ها در زمینه تجارت خارجی در آینده بسیار موفق‌تر عمل خواهیم کرد.

وی با اشاره به صادرات 13 هزار و 986 تن انواع محصولات کشاورزی طی سال 93 در استان زنجان، عنوان کرد: ارزش این میزان صادرات 20 میلیون دلار بوده است.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طی 11 ماهه نخست سال گذشته نیز مجموع صادرات محصولات کشاورزی استان به 36 هزار تن و به ارزش 25 میلیون دلار رسید.

جعفری تصریح کرد: رشد قابل توجه صادرات محصولات کشاورزی در استان زنجان مرهون انجام برخی اقدامات از جمله تعیین جایزه صادراتی برای محصول سیب‌زمینی بوده است.

انتهای پیام
د
کد مطلب: 330625
مرجع : فارس