تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۲
 

فرو رفتگی زمین در طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران

Share/Save/Bookmark
 
فرورفتگی زمین در طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران و عدم پاسخگویی نهادهای مسئول صدای بازاریان را درآورد ولی با این وجود پاس کاری بی‌عیب و نقص این نهادها تلاشهای کسبه را بی‌نتیجه کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بازار تاریخی زنجان که طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران است این روزها خود را در خریدهای نوروزی می‌بیند و برای بازدید مسافران آماده می‌شود.
استاندار زنجان به همراه دیگر مسئولان همانند سال گذشته تاکید دارند که بازار باید در ایام تعطیلات نوروز نیز برای بازدید مسافران و گردشگران باز باشد ولی گویا چشم‌هایشان را بر مشکلات به وجود آمده در این مکان تاریخی بسته‌اند.
 
فرورفتگی زمین در راسته بازار بالا و روبروی سرای ابراهیم صدای بازاریان را درآورده و آنها در این روزها به جای فروش اجناس خود خریدار ناز نهادهای مسئول برای انجام وظیفه‌هایشان شده‌اند.
فرورفتگی زمین در راسته بازار بالا در حدی است که یک نفر به راحتی می‌تواند بدون زحمت درآن قدم بزند و صدای قدمهای خریداران نوروزی را در زیربارازچه شهر احساس کند.

به گفته چند نفر از کسبه این بازار این اتفاق مدتی است که رخ داده و بازاریان بلافاصله بعد از فرورفتگی زمین آن را به اطلاع مسئولان زیربط رسانده‌اند.
کسبه راسته بازار بالا با بیان اینکه بیش از یک ماه است که متوجه شدند زیر بازار خالی شده است به تسنیم گفتند: احتمال می‌دادیم که از ترکیدگی لوله آب باشد که بعد از مطلع شدن بلافاصله با سازمان آب تماس گرفتیم که آنها هیچ اعتنایی نکردند.
بعد از بی‌اعتنایی سازمان آب بازاریان این موضوع را به اطلاع میراث فرهنگی نیز رسانده‌اند و پاسخی دریافت نکرده‌اند تا مجبور شدند بعد از دو هفته رفت و آمد در شهرداری موفق به ملاقات شهردار زنجان در یکی از برنامه‌هایش شوند تا وی دستور رسیدگی صادر کند.

بعد از دستور شهردار زنجان ماموران با تاخیر چهار روزه از محل بازدید کرده‌ و محل فرورفتگی را کنده‌اند و آخر نیز پاسخشان این بوده که این مشکل از ترکیدگی لوله به وجود آمده و ربطی به ما ندارد.
با تماس دوباره بازاریان با سازمان آب ماموران این سازمان نیز فقط شعاع گودال ایجاد شده را افزایش داده و متوجه شدند زیر چندین مغازه خالی شده و پاسخ این سازمان نیز این بوده که ما فقط مسئول آب هستیم و به ما ربطی ندارد.
تماسها با سازمان آب، میراث فرهنگی و شهرداری تنها تاثیرش درپوش گذاشتن بر لوله ترکیده بوده و بعد از این که بازاریان برای چندمین بار با میراث فرهنگی تمس گرفته‌اند این پاسخ را شنیده‌اند که ما فقط ناظر هستیم و نظارت می‌کنیم و باید سازمان آب و شهرداری اقدام کنند.
به گفته بازاریان پاسخ شهرداری نیز این است که چون آب اینجا را تخریب کرده باید آنها وارد شده و مشکل را حل کنند.
یکی از بازاریان با دلی پر با بیان اینکه چرا ما وقتی یک آجر جابه‌جا می‌کنیم به همه سازمانها مربوط می‌شود ولی در این مورد که مشکل شهر محسوب می‌شود کسی مسئولیت را قبول نمی‌کند.
وی افزود: چرا وقتی نوبت خواسته مسئولان می‌شود تا بازار در ایام نوروز برای بازدید مسافران باز باشد ما همراهی می‌کنیم ولی موقعی که زمان برطرف کردن مشکلات می‌شود آنها شانه خالی می‌کنند.
این بازاری گفت: ما در این چند مدت یک چشممان به مشتریها و چشم دیگرمان به رهگذارنی است که مبادا در این گودال بیفتند، آیا مسئولان با این وضع می‌خواهند مسافران از بازار تاریخی زنجان بازدید کنند.

یکی دیگر از بازاریان نیز با اشاره به برخورد نامناسب ماموران شهرداری خاطرنشان کردند: وقتی ما از ماموران درخواست کردیم که چه موقع مشکل برطرف می‌شود این پاسخ را شنیدیم که این موضوع نه به شما ربط دارد و نه به ما، آیا این برخورد شایسته کسبه بازار است.
یکی دیگر از بازازیان با گلایه از استانداران وقت و سابق عنوان کرد: چندین سال است که استانداران سابق و فعلی قول ایجاد سرویس بهداشتی را داده‌اند ولی این وعده‌ها عملی نشده است.
وی به حضور متکدیان در بازار نیز اشاره کرد و گفت: بارها با شماره تلفن 137 برای جمع‌آوری اینها تماس گرفتیم ولی فقط چشم چشم‌های پشت تلفن را شنیدیم و اقدامی را مشاهده نکرده‌ایم.
این بازاری افزود: این مشکلات را چه کسی باید حل کند، چندین سال است این راسته سنگ فرش نشده است، چرا کسی پاسخگوی مشکل فرورفتگی زمین در بازار نیست حال با این وجود ادعا داریم طولانی‌ترین بازار سرپوشیده را داریم و باید در ایام نوروز برای بازدید مسافران بسته نباشد.منبع:تسنیم
کد مطلب: 327434