تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۳
 
کنگره خطر جریان‌های افراطی در دنیای امروز

عالم مصری: ‌تکفیری‌ها خطری واضح برای جهان اسلام و بشریت هستند/راه‌اندازی ‌شبکه‌ای تلویزیونی برای آگاه‌سازی

Share/Save/Bookmark
 
یکی از علمای کشور مصر گفت: لازم است حکمت و عقلانیت بیشتری در مقابله با تکفیری ها بکار گرفته شود و علما و عقلای مسلمان برای تقابل فکری با افراطیون گردهم آیند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کمال حلواوی صبح امروز در کنگره خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز، در سخنانی اظهار کرد: فرمایشات آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع بزرگ جهان اسلام در آغاز به کار همایش خطر جریان‌های تکفیری، بسیاری از محورها را در بر داشت و نقاط بسیار مهمی را مدنظر قرار داد به همین دلیل از ایشان تشکر می‌کنیم.
این عالم مصری با بیان اینکه امروز تکفیری‌ها خطری واضح برای جهان اسلام و بشریت هستند، تأکید کرد: نیاز به حمایت‌های بیشتری داریم و باید حکمت و عقلانیت را برای مقابله با جریان‌های تکفیری به کار ببریم؛ همچنین باید کمیته‌هایی فعال در این زمینه تشکیل دهیم و مجموعه‌هایی کاری در همه کشورهای اسلامی و همچنین غربی که مساجد و مسلمانانی دارند فعال سازیم.
حلواوی خاطرنشان کرد: این مجموعه‌های کاری متشکل از علمای اسلام می‌توانند وظایف مهمی از جمله مطالعاتی که آیت‌الله مکارم شیرازی پیشنهاد کردند را مورد توجه قرار دهند زیرا امروز خطرات فراوانی جهان اسلام را تهدید می‌کنند.
این عالم مصری عنوان کرد: امروز کتاب‌های مهمی توسط عالمان اسلامی به رشته تحریر درآمده که می‌تواند راهگشای ما در مقابله علمی با خطر جریان‌های تکفیری باشد.
وی با بیان اینکه لازم است مردان و زنان مسلمان را نسبت به اندیشه‌های تکفیری آگاه سازیم گفت: تکفیری‌ها جاهلانی هستند که زمینه علمی ندارند و برای همین، دست به جنایات گسترده می‌زنند بنابراین باید گروه‌های فکری برای بررسی خطرات آن‌ها و چگونگی مقابله با اندیشه‌های خطرناکشان تشکیل شود.
حلواوی راه‌اندازی شبکه‌ای تلویزیونی که علما و عقلای جهان اسلام در آن به آگاهی بخشی بپردازند را ضروری دانست و گفت: شبکه‌های تکفیری به دامن زدن به فتنه و اختلاف میان مذاهب مختلف اسلامی مشغول‌اند.
این عالم برجسته مصری عنوان کرد: در گذشته این همکاری‌ها وجود داشته و امروز هم باید تعاملی سازنده میان علمای اسلام شکل بگیرد؛ در گذشته افرادی مانند شیخ شلتوت و طنطاوی خواستار وحدت میان مذاهب اسلامی شدند و گام‌هایی عملی در این زمینه برداشتند و توانستند مشارکت خود را با پیروان تشیع بیشتر کنند.
وی تأکید کرد: نباید اجازه بدهیم کسانی با عنوان تکفیری، مذهبی را علیه مذهب دیگر بشورانند؛ مسلمانان زیادی هستند که با آگاهی لازم می‌توانند به مقابله علمی و فکری با جریان‌های افراطی بپردازند.
حلواوی افزود: لازم است کمیته‌های مشترک میان علمای اسلام برای مقابله با جریان‌های تکفیری هر چه زودتر تشکیل شود تا به جنبه‌های سیاسی مذاهب اسلامی بپردازند و این ظرفیت‌ها را در برابر توطئه‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی فعال کنند.
این عالم مصری با بیان اینکه در کشورهای مختلف اسلامی، گروه‌های تکفیری فعال‌ شده‌اند عنوان کرد: فقط ارتش و نیروهای مردمی در هر کشور هستند که می‌توانند با تروریست‌های تکفیری مقابله کنند و اثرات مخربشان را خنثی سازند.



د
 
کد مطلب: 321789
مرجع : فارس